Iako ih često zanemarujemo, začini imaju značajan utjecaj na naše zdravlje. Ružmarin, kako su potvrdila istraživanja s Harvarda, poboljšava koncentraciju i pamćenje, no to nije sve.

Mediteranska kultura ima biljke i začine s mnogim korisnim svojstvima koja mogu biti od velike pomoći u borbi protiv bolesti. Jedan posebno pomaže kod problema s koncentracijom i pamćenjem. Kad smo već kod ružmarina, njegov stimulirajući učinak na mozak zahvaljuje spoju koji se zove alfa-pinen.

Za što je sve dobar ružmarin?

Ružmarin (Rosmarinus officinalis) je višegodišnji grm iz porodice Lamiaceae. Podrijetlom iz mediteranske regije, njezin se uzgoj proširio po cijelom svijetu zahvaljujući svojoj kulinarskoj svestranosti i ljekovitim svojstvima. Intenzivnog je mirisa i ugodnog okusa. Listovi su joj mali, linearni, tamnozeleni na vrhu i srebrni na dnu, što biljci daje osebujan izgled. Ima svjež i karakterističan miris borovice, zbog čega je pogodan kao začin, posebno mesu. No, ono što ružmarinu daje određenu ljekovitu moć su njegova eterična ulja:

Ružmarinska kiselina: ovo je snažan antioksidans koji pomaže zaštititi tjelesne stanice od oštećenja uzrokovanih slobodnim radikalima.

Cineol (eukaliptol): To je spoj koji ima protuupalna svojstva i može pomoći u ublažavanju začepljenosti nosa i respiratornih stanja.

Alfa-pinen: Ovaj aromatični spoj nalazi se u mnogim biljkama i doprinosi karakterističnoj aromi ružmarina. Također ima protuupalna svojstva i može pomoći u poboljšanju koncentracije i pamćenja.

Kamfen: Još jedan spoj s protuupalnim i analgetskim svojstvima koji može ublažiti bolove u mišićima i zglobovima.

Verbenon: Doprinosi svježoj i zeljastoj aromi ružmarina. Ima antispazmatična svojstva i može biti koristan za ublažavanje grčeva mišića.

Svi zdravstveni benefiti ružmarina

Već smo utvrdili da poboljšava koncentraciju i pamćenje, a to su sve zdravstvene dobrobiti ružmarina.

Problemi s cirkulacijom: Ružmarin sadrži antioksidanse koji mogu pomoći u smanjenju upale i poboljšanju cirkulacije krvi, pa može biti od pomoći kod venske insuficijencije, proširenih vena i trnaca u ekstremitetima.

Problemi s probavom: Ružmarin se tradicionalno koristi kao tonik za probavu. Može ublažiti probavne smetnje, smanjiti plinove i potaknuti apetit, što utječe na cjelokupno zdravlje gastrointestinalnog trakta.

Bakterijske i gljivične infekcije: Antimikrobni spojevi prisutni u ružmarinu, poput cineola i ružmarinske kiseline, mogu pomoći u borbi protiv bakterijskih i gljivičnih infekcija. Koristi se u vodicama za ispiranje usta i lokalnim pripravcima za liječenje kožnih bolesti i oralnih problema.

Problemi s disanjem: Cineol, sastojak eteričnog ulja ružmarina, potiče iskašljavanje i može ublažiti začepljenost nosa i druge respiratorne probleme, poput bronhitisa.

Stres i anksioznost: Aroma ružmarina povezuje se sa smanjenjem stresa i tjeskobe. Udisanje njegovog mirisa kroz eterična ulja ili infuziju ružmarina može imati opuštajuće učinke i pomoći u oslobađanju od psihičkog stresa.

Smanjenje kolesterola: U kombinaciji s biljkama kao što su artičoka ili đumbir pomaže u smanjenju kolesterola.

Bol u mišićima i zglobovima: Kamfen, prisutan u eteričnom ulju ružmarina, ima analgetska i protuupalna svojstva koja mogu ublažiti bolove u mišićima i zglobovima.

Menstrualni bol: Čaj od ružmarina pomaže smanjiti upalu, što pomaže smanjiti menstrualne bolove, kao i tipičnu nelagodu PMS-a.

Poremećaji kože: Eterična ulja ružmarina koriste se u proizvodima za njegu kože zbog svojih antimikrobnih i antioksidativnih svojstava. Mogu pomoći u liječenju akni i drugih stanja kože.

Ružmarin se može uzimati kao napitak, dvije do tri šalice dnevno prije ili poslije jela. Možete ga kupiti i kod travara u obliku tinkture, tekućeg ekstrakta, kapsula i bočica čistog eteričnog ulja.

Foto: Unsplash, Pexels