Zadatak svakog šampona je očistiti kosu i vlasište. Dakle, po čemu se šampon za dubinsko pranje razlikuje? Reći će nam stručnjaci.

Sve se svodi na formulaciju. Šamponi za dubinsko pranje koriste jače aktivne tvari (sredstva za čišćenje) od običnih, što ih čini vrlo učinkovitima u uklanjanju masnoće, naslaga i drugih ostataka. No budući da su ovi šamponi intenzivniji, ne bi se trebali koristiti stalno. “Šampon za dubinsko pranje ide dalje od površine, pružajući dubinsko čišćenje kako bi iskorijenio naslage proizvoda, ostatke i minerale tvrde vode”, kaže frizer Curlsmith i edukator brenda Charlie Butcher. “Razmišljaj o tome kao o resetiranju svoje kose.” Ako planirate u svoju rutinu uvesti šampon za dubinsko pranje, važno je znati koliko često ga trebate koristiti. A stručnjaci otkrivaju sve što trebamo znati o ovom šamponu.

Šampon za dubinsko pranje kose: Tko od njega ima najviše koristi?

Svatko tko ima masno vlasište

“Šampon za dubinsko pranje uklanja višak masnoće, što je dobra vijest za sve koji imaju masnu kosu”, kaže dermatologinja dr. Marisa Garshik.

Svatko tko ima beživotnu kosu

Ako vam je kosa beživotna, zategnuta i ne izgleda dobro ni nakon pranja, možda je zasićena raznim preparatima. “Neki od znakova da ćete možda morati koristiti dubinski šampon su bez sjaja, mlitava kosa. Konstantna upotreba proizvoda za oblikovanje kose također može biti problem. Dubinsko pranje je neophodno ako imate svrbež ili perutanje vlasišta“, objašnjava dermatologinja dr. Elizabeth Callahan.

Ako perete kosu tvrdom vodom ili često posjećujete bazen

“Ako živite u području s tvrdom vodom, mineralne naslage mogu se nakupiti na vašoj kosi, čineći je ljepljivom i otežanom. A problem je i ako redovito plivate u kloriranim bazenima“, kaže dr. Callahan. “S vremenom se ti ostaci mogu nakupiti na kosi, čineći je beživotnom, masnom i otegnutom. Šamponi za dubinsko pranje dizajnirani su za uklanjanje ovih naslaga, ostavljajući kosu čistom, osvježenom i spremnom za učinkovitije upijanje vlage i hranjivih tvari.”

Svatko tko ne pere često kosu

Ako možete produžiti vrijeme između šamponiranja na tjedan dana ili više, korisno je koristiti šampon za dubinsko pranje. “Šamponi za dubinsko pranje mogu biti od pomoći onima koji ne peru kosu često jer nude dublje čišćenje od tradicionalnog šampona”, kaže dr. Garshik.

Nedostaci šampona za dubinsko pranje

Najčešći nedostatak ovog šampona je da može isušiti kosu ako se koristi prečesto. “Šamponi za dubinsko pranje, iako učinkovito čiste, mogu isušiti kosu ako se pretjerano koriste. Ili ako je kosa prirodno suha ili oštećena“, kaže dr. Callahan. “Budući da sadrže snažna sredstva za čišćenje, mogu ukloniti ne samo višak ulja i ostatke proizvoda, već i neka od prirodnih ulja koja održavaju kosu vlažnom. Što dovodi do isušivanja, pogotovo ako se šampon koristi prečesto“, upozorava dr. Callahan. Dr. Callahan dodaje da dubinsko čišćenje također otvara kutikule kose, što “kosu može učiniti poroznijom, dopuštajući vlazi da lako izađe i dovodi do suhoće i kovrčavosti.” Osim toga, to može dovesti do ubrzanog ispiranja boje s kose.

Koliko često treba koristiti šampon za dubinsko pranje

“Čak i oni s vrlo masnim vlasištem trebali bi ograničiti upotrebu na jednom ili dva puta tjedno.” Dok oni sa suhim ili osjetljivijim vlasištem trebaju ograničiti upotrebu na jednom ili dva puta mjesečno“, savjetuje dr. Garshik. “Međutim, postoje različiti šamponi za dubinsko pranje namijenjeni različitim tipovima kose i vlasišta. Stoga morate pronaći onaj koji zadovoljava vaše potrebe,” objašnjava dr. Garshik. “Nakon korištenja šampona za dubinsko pranje, važno je slijediti prave korake kako biste osigurali da vaša kosa ostane zdrava, hidratizirana i dobro nahranjena”, savjetuje dr. Callahan. “Nakon pranja na kosu nanesite hidratantnu masku. Izbjegavajte ili ograničite sušila i pegle za kosu kako biste spriječili dodatno isušivanje. Ograničite upotrebu proizvoda za oblikovanje kose. Ako je moguće, pustite kosu da se prirodno suši na zraku ili koristite opciju hladnog zraka na sušilu za kosu,” savjetuje dr. Garshik.

Šamponi za regeneraciju kose i vlasišta:

Scalp Booster Shampoo - šampon za čvršću i gušću kosu (185 ml – 76 Eur)
Scalp Booster Shampoo – šampon za čvršću i gušću kosu (185 ml – 76 Eur)
Scalp Booster Leave in Conditioner
Scalp Booster Leave in Conditioner – gušći izgled i osjećaj (125 ml – 100 Eur)
Lazartigue PURIFY pročišćavajući šampon za masno vlasište

Lazartigue PURIFY pročišćavajući šampon za masno vlasište (250ml  – 13,80 Eur)
Vichy DERCOS Piling šampon za dubinsko čišćenje protiv prianjajuće prhuti i sebuma, 200 ml
Vichy DERCOS Piling šampon za dubinsko čišćenje protiv prianjajuće prhuti i sebuma (200 ml – 17,62 Eur)
Phytopanama 2019 Uravnotežujući šampon za masno vlasište

Phytopanama 2019 Uravnotežujući šampon za masno vlasište (250 ml – 18,90 Eur)

Foto: Pexels