Što se događa s našim tijelom kada odlučimo promijeniti način života i počnemo vježbati? Nespremno na takav razvoj događaja, tijelo je u početku u šoku i stresu. Potrošnja energije, u usporedbi s uobičajenim načinom života, dramatično se povećava, metabolizam se ubrzava, kalorije se brzo troše, a težina se prirodno smanjuje.

Ali ipak postoje neke nijanse. Prvo, tijelo se postupno oporavlja i prilagođava novim uvjetima. Nakon nekog vremena trčanje već ulazi u “zonu udobnosti”, a na njega se troši manje energije, što znači da mršavljenje prestaje. Sada, da bi stvari ponovno krenule, morate povećati opterećenje.

Drugo, prva stvar koja napušta tijelo prilikom trčanja nije mast, već voda. Stoga brzo vidljivi učinak „zategnutosti“ u prvim danima treninga zapravo predstavlja samo gubitak vode, koju će tijelo svim silama nastojati „nabaviti“ tijekom dana.

Treće, iznimno je važno što jedete kad se vratite kući nakon dobrog trčanja. Vitkiji možete postati samo ako si osigurate kalorijski deficit, odnosno trošite više energije nego što je unosite. Zamislite: dobro ste vježbali, potrošili 600 kcal, a onda ste pojeli jednu čokoladicu i potpuno resetirali rezultat. Stoga smo prisiljeni uvijek iznova govoriti o ozloglašenom PP-u, na čije spominjanje želite kolutati očima, ali ne možete izgraditi jaku kuću bez pravih temelja. Informirajte se o prehrani nakon treninga, izbacite iz prehrane šećer, brze ugljikohidrate, a dodajte meso, mliječne proizvode, povrće i vaše će se tijelo stvarno početi mijenjati.

Trčanje i mršavljenje ili trčanje i hodanje- što je bolje?

Hodanje i trčanje koriste iste skupine mišića, ali da biste sagorjeli onoliko kalorija hodajući kao trčanje, morate hodati dvostruko duže.

Znanstvenici su proveli istraživanje analizirajući fizičke parametre 32.000 trkača i 15.000 ljudi koji preferiraju hodanje. Rezultati su predvidljivi: potonji troše dvostruko više energije od prvih i teži su od trkača. Iznenađujuće, trkači su jeli manje hrane nakon treninga od onih koji su samo hodali. Lako je zaključiti koja je skupina ispitanika brže mršavjela. U isto vrijeme, hodanje je lakše podnijeti od trčanja i manje opterećuje koljena, pa ako vam je ugodnije hodanje priklonite se toj aktivnosti. Što god odlučili činite to redovito. Učinak će biti bolji nego da se počnete iscrpljivati ​​treninzima i na kraju potpuno odustanete od sporta.

Pomaže li vam trčanje da izgubite težinu? Da, ali…

Za početnika je i 5 minuta trčanja ravno nesvjestici. Ovo je veliki stres za tijelo. Zato počnite postupno, a ako znate za zdravstvene probleme (srce, zglobovi, krvne žile, pluća), hodanje bi moglo biti najbolja opcija za vas.

Najbolja vrsta trčanja za gubitak težine

Najučinkovitiji format treninga za one koji žele izgubiti višak kilograma je intervalno trčanje. Naizmjenično mijenjate tempo kretanja – ubrzavate, pa usporavate i trošite maksimalan broj kalorija. Na primjer, nakon brzog trčanja od jednog kilometra, sljedećih 500 metara trčite polako ili trčite pola treninga brzo, a pola sporo, ovisno o razini vaše kondicije.

Još jedna velika prednost intervalnog trčanja je ta što se kalorije sagorijevaju čak i nakon završetka treninga. Taj se proces naziva “poboljšani metabolizam” ili “naknadno sagorijevanje” kalorija.

Trčanje i mršavljenje- kako pravilno trčati?

  • Kupite dobre tenisice za trčanje s mekom petom i narukvicom za praćenje krvnog tlaka i otkucaja srca.
  • Napravite zagrijavanje kako ne biste oštetili zglobove. Počnite s istezanjem, počnite trčati polako i postupno ubrzavajte.
  • Trčite više od pola sata.
  • Ne trčite brzo: potreban vam je miran, odmjeren tempo tijekom kojeg možete i razgovarati.
  • Pazite na puls. Izračunajte optimum pomoću formule: maksimalni broj otkucaja srca je 220 minus vaša dob.
  • Ne trčite kilometrima! Ne trebaju vam rekordi, koji su često popraćeni ozljedama, već vitka figura do koje se može doći bez mučenja.
  • Trenirajte ujutro. Polaganim trčanjem na prazan želudac sagorijevate masti od prvih minuta treninga.
  • Ako imate puno kilograma viška, a trčanje vam je teško, počnite s jednosatnim šetnjama, pripremajući tijelo. Zatim 5-7 puta idite u šetnju, idite na trčanje, pa se opet vratite na hodanje. Odaberite ravne ceste za početak, neravan teren je za iskusnije trkače.

Foto: Unsplash